Titul smeroval opäť do Poľska / Autor: Ladislav Kovács

30.06.2011, 21:09, Peter Blahút

Prebraté zo zdroja: HoReCa magazine, str. 34

V pivovare Kaltenecker v Rožňave sa 27. 5. 2011 uskutočnil 3. ročník degustačnej súťaže domácich varičov piva SLOVAK HOMEBREWING STAR 2011.


Domáce varenie piva (angl. homebrewing) je jav, ktorý svete obrovské rozmery. Vyrobiť si vlastné pivo špičkovej kvality v malých množstvách (20 až 30 litrov naraz) v domácich podmienkach - v garáži, kuchyni či obývačke - je dnes nielen hoby, ale aj činnosť, z ktorej sa postupne tí najzanietenejší dopracujú k vybudovaniu a prevádzkovaniu malých pivovarov. Súťaž sa už tradične konala v rámci najväčšieho festivalu pivnej rôznorodosti na Slovensku - KALTENECKER STARFEST 2011. Ten sa uskutočnil už po piaty raz, a to v dňoch 27. až 28. 5. 2011. Súťažilo až 153 prihlásených pív v 9 kategóriách z piatich štátov Európy (zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Litvy), čím sa táto súťaž zaradila medzi najväčšie v strednej Európe a popredné degustačné súťaže domácich pív v Európe vôbec. Súťažní komisári kontrolovali priebeh a dodržiavanie pravidiel súťaže a medzinárodní degustátori sa museli popasovať s tzv. slepou degustáciou pivných špeciálov špičkovej kvality a nemali vôbec ľahkú úlohu určiť tri najlepšie pivá v každej kategórii. Na záver sa do desiatej kategórie s názvom Grand Champion zoradilo v náhodnom poradí všetkých 9 víťazných pív z prvých pozícií zo základných deviatich kategórií a hľadalo sa najlepšie pivo súťaže, ktoré zároveň získalo titul GRAND CHAMPION 2011 a taktiež titul SLOVAK HOMEBREWING STAR 2011. Víťaz tejto absolútnej kategórie si odniesol hlavnú cenu - možnosť uvariť si svoje pivo v pivovare Kaltenecker v objeme 5 hektolitrov. Čo však takmer nikto nečakal, je to, že titul GRAND CHAMPION 2011 získal po roku opäť Krzysztof Zach z poľského Gdańska, ktorý tak obhájil pozíciu najlepšieho domáceho variča piva v strednej Európe už dva roky po sebe v tejto veľmi vyrovnanej medzinárodnej pivnej súťaži.

 

Výsledky súťaže

 

I. kategória (A) - Svetlé ležiaky typu pils
a lager do 12,9 Plato

(19 vzoriek)
1. Michal Sedlák - Sedlákvar šiesty zmysel, SK
2. Krzysztof Juszczak - Ostrowski Pils, PL
3. Dorota i Janusz Chrapek - Lager Wiedeňski, PL
4. Andrzej Smyk - Pils Opalenicki, PL
5. Grzegorz a Andrzej Hrapkowicz - Dortmunder, PL


II. kategória (B) - Polotmavé a tmavé
ležiaky typu pils a lager do 12,9 Plato

(18 vzoriek)
1. Krzysztof Zach - Zach Viener Lager, PL
2. Andrzej Adam Jankowski - 87 Bohemian Dunkel, PL
3. Adam Wróbel - Sw. Patryk 11.9 Blg, PL
4. Jacek Michna - 90, PL
5. Petr Kořínek - Pivkor polotmavý, CZ


III. kategória (C) - Špeciálne svetlé
spodne kvasené pivá nad 13 Plato

(6 vzoriek)
1. Jan Krysiak - Oktoberfest, PL
2. Peter Bognár - WBM Doppelbock, SK
3. Peter Hudák - Hudákovo svetlé, SK
4. Petr Kořínek - Pivkor dvaadvacítka, CZ
5. Rastislav Šmucer a Martin Borsík - Veľkonočný špeciál, SK

 

IV. kategória (D) - Špeciálne polotmavé
a tmavé spodne kvasené pivá nad
13 Plato

(16 vzoriek)
1. Martin Holan - Kocelovický tmavý speciál, CZ
2. Petr Franěk - 13° Märzen, CZ
3. Andrzej Smyk - Kožlak Opalenicki, PL
4. Ľuboš Kružic - Bystrický špeciál 17° tmavý ležiak, SK
5. Jan Krysiak - Tmave Rozrodcze, PL


V. kategória (E) - pivá typu weizen,
vrchne kvasené

(13 vzoriek)
1. Petr Šlezar - Albin, CZ
2. Peter Bognár - WBM Weizenbock, SK
3. 1.KDD Košice - Biela Vrana Witbier, SK
4. Marián Zorkovský - Kreuzer - Tmavý Weizen, SK
5. Agnieszka Lopata - Ropuszka, PL


VI. kategória (F) - Pivá typu ale, vrchne
kvasené

(34 vzoriek)
1. Agnieszka Lopata - Blue jeans (American IPA), PL
2. Petr Buriánek - IPA Citra 16°, CZ
3. Szymon Kierszniowski - American IPA 16.5 Blg., PL
4. Adam Wróbel - Dubbel 17.9 Blg., PL
5. Tomasz Rogaczewski - Strong Scoptch Ale, PL

 

VII. kategória (G) - Pivá typu porter, bez
rozdielu kvasenia

(15 vzoriek)
1. Krzysztof Zach - Zach Danziger Porter, PL
2. Jan Krysiak - Porter Chorzowski, PL
3. Adam Wróbel - Porter Baltycki, PL
4. Szymon Kierszniowski - Porter Baltycki „Vitelon" 22 Blg., PL
5. Jacek Michna - „88", PL


VIII. kategória (H) - Pivá typu stout
(17 vzoriek)
1. Andrzej Smyk - Stout Opalenicki, PL
2. Petr Šlezar - Extra Dry Stout, CZ
3. Tomasz Wawrzyniak - Russian Imperial Staut, PL
4. Grzegorz a Andrzej Hrapkowicz - Oatmeal Stout, PL
5. Milan Bátory - Irish Velvet tmavé, SK


IX. kategória (I) - Ostatné špeciálne
pivá

(14 vzoriek)
1. Tibor Bajkai - Velemale, HU
2. Adam Wróbel - Maliniak Klasztorny 14.8 Blg., PL
3. Michal Bujok - Ale Žytnie!, PL
4. Szymon Kierszniowski - Lager Waniliowy 13 Blg., PL
5. Dalibor Hanzel - Vartáš St. Patrick rauchbier, SK

 

X. kategória - Absolútny víťaz - Grand
Champion 2011

1. Krzysztof Zach - Zach Danziger Porter, PL
2. Andrzej Smyk - Stout Opalenicki, PL
3. Agnieszka Lopata - Blue jeans (American IPA), PL
4. Jan Krysiak - Oktoberfest, PL
5. Martin Holan - Kocelovický tmavý speciál, CZ


Súťaž o harmonický dizajn
1. Wardrobe Beer Manufactory Košice (WBM) - Peter Bognár, SK
2. Pokrovar Martin - Ján Pokrievka, SK
3. 1. košická domovaričská divízia (WBM, Kladzivar, Delawar), SK
4. Kladzivar - Košice - Marián Hajduk, SK
5. Stupavar - Stupava - Ľuboš Kružic, SK

 

Autor je riaditeľ súťaže SHS 2011.

 
« Späť


Diskusia: "Titul smeroval opäť do Poľska / Autor: Ladislav Kovács"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre