Desaťročie slovenského pivovarníctva 1998-2008 II / Autor: Dalibor Hanzel.

Pridané: 9.4.2018 16:10:18 Počet zobrazení: 10054

09 Apríl 2018

Prebraté zo zdroja: pivni.info

Ako som v minulom článku naznačil, v tomto pokračovaní sa pozrieme bližšie na zúbok slovenskému minipivovarníctvu. Bohužiaľ sa však ani na tomto poli nedeje nič čo by milovníka piva nejako extra tešilo.

Po uvoľnení podnikania v roku 1989 sa aj na Slovensku pustilo do tohto odboru viacero odvážlivcov a najplodnejšími rokmi boli roky 1993 – 1995 keď na u nás malé pivovary rástli ako huby po daždi... Celkom v rozmedzí týchto rokov vzniklo až 11 minipivovarov!

 

Začiatkom roku 1998 teda fungovalo na Slovensku ešte 18 minipivovarov, avšak tento rok akoby bol práve tým prelomovým.... Po boome rokov 93-95 sa zas pre zmenu dočkalo svojho konca veľmi veľa minipivovarov (vrátane tých novozaložených) v priebehu rokov 1999-1998...

 

Zatvoreným pivovarom sa nemá zmysel venovať, aspoň pre poriadok však spomeniem minipivovary, ktoré v roku 1998 fungovali alebo svoju činnosť v tomto roku ukončili a pokiaľ sa dá aj s názvom piva, ktoré produkovali.


Perla Banská Bystrica 1992 – súčasnosť - pivo Zlatá perla
Dunbier Dunajská Streda 1993 –1998 - pivo Jäger
Dobrovar Dobrá Niva 1994 - súčasnosť - pivo Dobrovar
Oravar Námestovo 1994 – 1998 - pivo Oravar
Helén Levice 1994 – 1999 - pivo Helén
Baky Sečovce 1994 – 1999 - pivo Osterbräu
Alextrans Bratislava 1994 – 1999 - pivo Bestvar
Codecon Svätý Jur 1995 - súčasnosť - pivo Kláštorný ležiak
Pod lipou Vranov n. Topľou 1995 – 2002 - pivo Gazdovská 10 a Čierny barón
Barbakan Trnava 1995 – 2003 - pivo Barbakan
Sigip Komárno 1995 – 2008 - pivo Karl beer
Fraštácky malopivovar Hlohovec 1996 – 1998 pivo Gőrőg a Šamšon
NVK TRADE Trenčín 1996 – 1998 - pivo Matúš Čák
Unitrex Stará Ľubovňa 1996 - 1998
Sanzol – bier Nýrovce 1996 - 2000
Kaltenecker Rožňava 1997 - súčasnosť - pivo Kaltenecker
Amadeus Šurany 1997 - súčasnosť - pivo Šuriansky ležiak
Topi Topoľčianky 1998 – 2000 - pivo Malotopoľčiansky ležiak

 

Ešte by som rád spomenul pivovar, ktorý vznikol po roku 1998 ale dnešných dní sa nedočkal...


Kaltenberg HBH Trenčín 2001 – 2003 -  pivo Kaltenberg

 

Ďalším paradoxom je to, že po boome z rokov 93-95 nastal na minipivovarníckej scéne značný útlm. Veď ako inak sa dá nazvať situácia, keď od roku 1998 až do dnešných dní (to jest 10 rokov!!!) vznikli na Slovensku len 3 nové minipivovary?

 

Myslím, že k histórii by toho stačilo a teraz sa zameriame na pivovary ktoré nám ešte zostali, resp. ktoré tento rok skončili.

 

Tu je ich zoznam:

 

Minipivovar Perla Banská Bystrica

Tento minipivovar je „služobne najstarším“ minipivovarom na Slovensku, založili ho v roku 1992 a stále slúži svojmu účelu. V minulosti sa vyskytli pokusy s varením tmavého piva, v súčasnosti ale ochutnáte iba pivo svetlé – 11,5° Zlatú perlu. Za vyskúšanie určite stojí.

 

Paradoxne by som práve Banskú Bystricu nazval hlavným mesto piva, pretože ako jediné mesto na Slovensku má až 2 pivovary...

Minipivovar Dobrovar Dobrá Niva

Tento minipivovar sa nachádza pár kilometrov od Zvolena smerom na Krupinu. Založil ho v roku 1994 pán Švarc, ktorý ho stále aj prevádzkuje. Aj v jeho portfóliu nájdete iba 11,5° svetlé pivo Dobrovar. Bežná produkcia prechádza filtráciou, mne sa však pošťastilo dostať sa priamo k pivu nefiltrovanému, tesne pred stáčaním a poviem vám, to bola iná káva. Napriek tomu má Dobrovar svoje pozitíva a je hodné označenia dobré pivo.
 

Minipivovar Codecon Svätý Jur pri Bratislave

Tento minipivovar ktorý založili v roku 1995 je svojim spôsobom zvláštny. Dlhé roky dodával svoje 11,5° svetlé pivo Káštorný ležiak do niekoľkých reštaurácií v Bratislave – mimochodom ako študáci sme naň hojne chodili a pamätám si ho ako skvelé pivko.

 

Dnes je situácia odlišná. Pivo varí príležitostne, na objednávku, prípadne na akcie konané v priestoroch pivovaru, takže pre bežného pivára ktorý chce ochutnať je prakticky nedostupné. Musíte mať obrovskú dávku šťastia aby sa k nemu dostali...... Škoda, určite by si aspoň jeden výčap zaslúžil. Veď načo je pivovar, keď jeho produkt nemôžete skúsiť?

 

Minipivovar Amadeus Šurany

Tento pivovar založený v roku 1997 je trocha rozporuplný. Pivo pod názvom Šuriansky ležiak, ktoré minipivovar produkuje by som (teda iba jeho svetlé) niekedy označil za takmer nepiteľné, inokedy zas za špičkové. Naproti tomu tmavé šurianske pivo je kvalitné prakticky stále. Ešte jedna rada, keď niekedy do toho podniku zavítate, dobre si všímajte čo pijú domáci – je to spoľahlivé vodítko, ktoré pivo sa práve podarilo....

 

Na každý pád návštevu odporúčam, už len kvôli svojskej atmosfére ktorá tam panuje a je nahony vzdialená niektorým až príliš vycifrovaným minipivovarom.
 

Minipivovar Kaltenecker Rožňava

Kapitola sama o seba. Založený bol v roku 1997 a dnes je to špička nielen slovenského minipivovarníctva, ale povedal by som slovenského pivovarníctva celkovo. Po niekoľkých vlastníckych zmenách sa riadenia pivovaru ujal pán Kovács a v pivovare nezostal kameň na kameni. V pozitívnom zmysle. Kontakty s Pivovarským domom v Prahe a ďalšími osobnosťami z odboru priniesli na Slovensko niečo dovtedy nevídané. Spomeniem Weizen bier, Dunkel weizen, Rauch bier, Märzen bier, IPA, ochutené pivá .... Väčšina z nich sa síce varí ako sezónne druhy ale šírka „bežného“ sortimentu je neporovnateľná s tým z pred pár rokov...

 

Pivo Kaltenecker by určite mal ochutnať každý kto sa o pivo zaujíma, a myslím, že neoľutuje. Na tomto pivovare je jasne vidieť, že to zobral do rúk človek, ktorý sa nebojí experimentovať, a pivo je jeho vášňou. V silne nadnesenom význame by som povedal, že kto nechutnal Kaltenecker neochutnal dobré pivo.
 

Minipivovar Golem Košice

Služobne druhý najmladší pivovar na Slovensku. Vznikol v Košiciach v roku 2002 ako pokračovateľ košickej pivovarníckej tradície po uzavretí pôvodného pivovaru v roku 1997. Sládkom je pán Husár, ktorý pred tým dlhé roky pôsobil práve v Cassovare. Jeho skúsenosti určite pivu prospeli a v Košiciach patrí tento podnik k vyhľadávaným aj medzi mladými. K dispozícii je svetlé a tmavé pivo Golem, ktoré sa čapuje priamo z tankov, čo mu dodáva jedinečný zákal, ale nič neuberá na jeho plnej chlebnatej chuti. Keď sa chcete dobre občerstviť, určite si na Dominikánske námestie zaskočte, je to len pár krokov od hlavného košického námestia.
 

Minipivovar Kvačany

Posledným založeným pivovarom na Slovensku je zatiaľ minipivovar v Kvačanoch. Založený bol oficiálne v roku 2006 – tomu však predchádzalo domáce varenie pána Brontvaia nejaký čas predtým. Tu je v princípe zreteľné, že je možný plynulý prechod od homebrewingu k oficiálnemu pivovaru...

 

„Brontvaiovské pivo“ sa mal česť ochutnať toto leto a musím povedať, že je veľmi zdarilé. Nazval by som to typická plná chuť, pri ktorej má človek pocit plnej „huby“. Pokiaľ si ale do Kvačian prídete s PET-kou, nepochodíte.... Vraj to majú zakázané. Buď si teda dáte točené alebo si kúpite 5L súdok. Táto drobná chybička na kráse, nech vás neodradí od návštevy, ktorá určite stojí za to.
 

Sigip Komárno

Zatiaľ, dúfajme na dlhú dobu, posledným zatvoreným minipivovarom na Slovensku sa stal tento rok (2008) komárňanský Sigip, kde sa pivo prestalo variť začiatkom leta. Dnes už na dverách nájdete len tabuľku so suchým konštatovaním „PREVÁDZKA ZRUŠENÁ“... Jeho svetlá 11-tka Karl Beer tak odišla do pivného zabudnutia, čo môžem označiť za najväčšiu pivnú škodu tohoto roka...
 

Ako ste mali možnosť v týchto dvoch článkoch vidieť, situácia u nás je diametrálne odlišná od situácie v ČR. Celkovo teda na Slovensku zostalo činných 7 minipivovarov, čo je v porovnaní s Českou republikou (tam ich funguje okolo 70) žalostne málo... A bohužiaľ musím s istými obavami povedať že situácia sa zlepšovať nebude... Skôr naopak.

 

Čo dodať záverom? Môj názor je, že Slovensko sa nachádza v hlbokej pivovarníckej kríze, z ktorej to jednotlivé „lastovičky“ (Kaltenecker, Urpiner, Popper) nevytrhnú, pretože stále je tu viac tých, ktorým je jedno čo pijú, len nech je toho veľa a lacné...

 

Ako raz povedal jeden kamarát z Opavy: „Čo môžeš čakať od krajiny, kde majú toľko druhov borovičky?"

 

So závistlivým pohľadom, ktorý vrhám na vašu pivovarskú scénu

 

Zdroje: Internet, vlastné skúsenosti, SAHP, KamNaPIVO.sk

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Súkromie - potvrdenie *

Vitajte v Prešporskej pivotéke, v e-shope so skvelými pivami.

Prehliadaním týchto stránok prehlasujem, že som starší ako 18 rokov.