Požehnané pivo / Autor: Jozef Koleják

Pridané: 9.4.2018 16:10:18 Počet zobrazení: 4528

09 Apríl 2018

Prebraté zo zdroja: tyzden.sk

Ak sa nejaký váš známy zasníva pri slove Brusel, neľakajte sa. Nemusí to byť hneď vybíjaný byrokrat, len obyčajný labužník. Toto mesto má viac reštaurácií s michelinskou hviezdou ako Paríž a v krčmách najlepšie pivo na svete.

Volá sa trapistické a meno získalo vďaka mníchom, ktorí ho už od stredoveku vyrábajú podľa tajných receptúr. Spomedzi osemsto druhov belgických pív vyniká úplne všetkým. Chuťou, vôňou, farbou a najmä silou. Pri každoročnom súboji o najlepšie pivo na svete sa na popredných priečkach točia práve trapistické pivá.


Cisterciánsky rád prísnej observancie v La Trappe založil priateľ kardinála Richelieu Armand-Jean Bouthillier de Rancé. Pôvodne rozpustilý muž sa po smrti milovanej manželky uzavrel do seba a rozhodol sa niečo urobiť s nepodareným životom mníchov. V tom čase boli skôr symbolom žobrania a bezuzdného pitia než tichého rozjímania nad všehomírom. Stal sa opátom nového rádu, ktorému vymyslel veľmi prísne pravidlá. Mnísi v jeho novom kláštore nesmeli jesť mäso, biely chlieb, víno, museli neustále pracovať a zarputilo mlčať, aby tak lepšie precítili prítomnosť Najvyššieho. Mnísi si na chod kláštora museli zarábať vlastnou prácou, ku ktorej patrila aj výroba kvasinkového piva. Výrobu nasledujúce storočia zdokonalili tak, že v dnešných dňoch chodia do trapistických kláštorov autobusy plné nadšených pivárov na delikatesné ochutnávky.


Pravosť piva stráži Medzinárodná trapistická asociácia, ktorú si mnísi založili v roku 1997, aby sa ich meno nemohlo používať na hocijaké komerčné kvasinkové pivo, čo bolo dovtedy bežnou praxou. Vymysleli si teda čierne šesťuholníkové logo a zaviedli prísne výrobné pravidlá. Pivo musí byť vyrobené za múrmi kláštora priamo mních mi alebo pod ich dozorom, pivovar, spôsob výroby a jeho komerčné využitie musia byť podriadené mníšskej komunite a zisk z predaja použitý na chod kláštora a charitu. Pri pití trapistického piva sa teda v žiadnom prípade nemusíte cítiť previnilo. Ba práve naopak.


Na svete existuje len sedem kláštorov, kde sa trapistické pivo varí a mlčaním sa uchováva jeho recept. Šesť z nich sa nachádza v Belgicku – Orval, Chimay, Rochefort, Westvleteren, Westmalle a Achel. Jeden jediný je za hranicami v Holandsku a volá sa Koningshoeven. Každé z nich má inú chuť a celkom inú prípravu. Líšia sa už tým, že ako základ sa využíva voda priamo zo starých kláštorných studní.


Jednotlivé pivá sa delia podľa sily do troch skupín a každý kláštor ich označuje inak. Rochefort používa čísla 6, 8 a 10, iné kláštory označenie odvodené od Svätej Trojice – enkel, dubbel a tripel. Ak ste ešte trapistické pivá nepili a z roztopašnosti si otvoríte Rochefort desinu s tým, že však je to len taká desinka, čakajte pekný nášup. Už šestka je taká silná, že ju pokojne môžete porovnávať s vínom. Napokon, labužníci naozaj pri opisovaní trapistických pív používajú slovník podobný tomu someliérskemu.


Mnísi si v kláštoroch vyrábajú ešte jedno pivo, úplne slabučké, páterské. Môžu ho piť aj oni, ale len na výročné sviatky. Dá sa ochutnať iba v ich kláštoroch, rovnako, ako aj ostatné produkty s trapistickým logom – syry a domáci chlieb. Predtým, ako do kláštora vyrazíte, podrobne si naštudujte návštevné pravidlá. Do niektorých je vraj ženám vstup prísne zakázaný.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Súkromie - potvrdenie *

Vitajte v Prešporskej pivotéke, v e-shope so skvelými pivami.

Prehliadaním týchto stránok prehlasujem, že som starší ako 18 rokov.