Aj vďaka pohárom chutí pivo tak, ako má

Pridané: 9.4.2018 16:10:20 Počet zobrazení: 10194

09 Apríl 2018

Druh pohára, z ktorého si vychutnávate pivo, môže do veľkej miery ovplyvniť jeho chuť a arómu. Podobne, ako kvalitné víno nenalejete hosťom do kávových či plastových pohárov, aj poháre na pivo sú jedinečné. Vďaka nim môžu jednotlivé druhy pív rozvinúť svoju arómu, chuť a poskytnúť priaznivcom ten pravý pôžitok. Stáva sa trendom, že každý pivovar alebo pivo má svoj vlastný originálny pohár, ktorý sa líši nielen logom, ale aj tvarom.

"Na Slovensku sú ľudia zatiaľ zvyknutí hlavne na klasické svetlé a tmavé ležiaky. Existuje však množstvo iných druhov pív, ktorých chuť a arómu je možné vychutnávať z originálnych pohárov. Ich tvar nie je náhodný. Vďaka nemu sa totiž rozvíjajú špecifické vlastnosti daného piva a to tak poskytne fajnšmekrom neopakovateľné potešenie. Nielen z jeho chuti, ale aj z vône, peny, vzhľadu či nalievania," približuje Peter Blahút, zakladateľ Prešporskej pivotéky.

 

Flute / Flautové poháre

Elegancia štíhlych pohárov na stopke našla svoje uplatnenie aj pri niektorých druhoch piva. Dlhé a úzke telo pohára zabezpečí, aby sa okysličenie z piva nestrácalo príliš rýchlo a zároveň poskytuje dlhotrvajúce živé bublinkovanie. Stopka pivného poháre býva o niečo kratšia, ako pri pohároch na šampanské, nie je to však pravidlom.

 

Výhody: úzky tvar zvýrazňuje bublinkovanie a uvoľnuje z piva viac intentzívnej arómy.

 

Niektoré z druhov pív, na ktoré sa tento pohár používa: Bière de Champagne / Bière Brut, Lambic, Bock, Flanders Red Ale, Euro Strong Lager, Czech Pilsener


Goblet / Kalich
Sú často malými umeleckými dielami. Niekedy sú zabrusované, okraj lemuje zlatý alebo strieborný pásik, pri mohutnejších pohároch býva stopka pohára inšpirovaná sochami. Tento typ pohára môže byť navrhnutý tak, aby udržal približne 2cm penu. Dokáže to vďaka ryhovanému dnu pohára, ktoré neustále uvoľnuje bublinky. Výsledkom je stála pena, ktorá poskytuje dokonalý pôžitok zo špecifickej arómy a chuti piva.

 

Výhody: potešenie pre oko, stále bublinkovanie a vytváranie peny; kalichovitý tvar pohára so širokým hrdlom umožňuje vychutnať si pivo plnými dúškami.

 

Niektoré z druhov pív, na ktoré sa tento pohár používa: Belgian Strong Dark Ale, Berliner Weissbier, Dubbel, Quadrupel (Abt), Tripel.


Mug / Krígeľ
Ťažký, pevný a veľký pohár s rúčkou je možné vidieť v mnohých tvaroch a veľkostiach. Najpríjemnejšou časťou spoločného pitia je pri týchto pohároch štrngnutie, ktoré je intenzívnejšie a prebieha s väčšou istotou vzhľadom na robustnosť pohára.

 

Výhody: jednoducho sa z neho pije, obsiahne veľké množstvo piva.


Niektoré z druhov pív, na ktoré sa tento pohár používa: Cream Ale, Czech Pilsener, English India Pale Ale (IPA), English Porter a Stout, American Stron Ale, Irish Dry Stout, Smoked Beer.


Tulip / Tulipánový pohár
Pohár na stopke tvaru tulipána, pri ktorom bacuľaté telo s vypuklým vrchom pohára zvýrazňuje a udržuje penu. Sympatický tvar pohára spolu s postupným penením vytvára vizuálny aj chuťový zážitok.

 

Výhody: zachytáva a zvýrazňuje arómu, podporuje a udržiava veľkú penovú čapicu.


Niektoré z druhov pív, na ktoré sa tento pohár používa: Belgian Dark Ale, Belgian IPA,Belgian Pale Ale, Flanders Oud Bruin, Flanders Red Ale, Gueuze, Lambic - Fruit.


Pilsner, Pokal
Typicky vysoký, štíhly pohár v tvare trúbky, ktorý zachytí šumiace bublinky a nezameniteľnú farbu piva typu Pilsner. Popri tom udržiava i jeho penu. Pokal je európsky pohár Pilsner so stopkou.

 

Výhody: zvýrazňuje farbu, čistotu a karbonizáciu piva; udržiava penu a podporuje prchanie aromatických látok.

 

Niektoré z druhov pív, na ktoré sa tento pohár používa: American Amber / Red Lager, American Malt Liquor, Euro Pale/Dark/Strong Lager, Bock, Czech Pilsener, Doppelbock, Low Alcohol Beer, Witbier.

 

Snifter
Pohár používaný aj na brandy a koňak. Široký čašovitý spodok pohára s kužeľovitým otvorom je perfektný pre zachytenie arómy pív druhu "strong ale". Všetky prevedenia týchto pohárov poskytujú vďaka svojmu tvaru priestor pre rozvírenie piva a povzbudenie prchania arómy.

Výhody: umožňuje ovládať uvoľňovanie prchavej arómy.

 

Niektoré z druhov pív, na ktoré sa tento pohár používa: American Double / Imperial Stout, Belgian Dark Ale, Belgian Pale Ale, Flanders Red Ale, Gueuze.


Stange / Štíhly cylinder
Tradičné nemecké poháre tvaru rúrky. Vysoké a štíhle cylindre sa používajú na podávanie delikátnejších pív. Zdôrazňujú chuť sladu a chmeľu.


Výhody: vysoká koncentrácia prchajúcej arómy.


Niektoré z druhov pív, na ktoré sa tento pohár používa: Altbier, Bock, Czech Pilsener, Faro, Gose, Gueuze, Lambic - Fruit, Lambic - Unblended.

 

Niekoľko tipov na záver
Pre dokonalé podávanie piva sa odporúča nechladiť poháre a rovnako ich vopred nezmrazovať. Keď totiž nalejete pivo do chladného alebo zmrazeného pohára, vytvorí sa kondenzácia, ktorá zriedi hustotu piva. Zároveň zmení aj jeho teplotu podávania, na ktorú má byť pivo vychladené vopred.

 

Pre zachovanie ideálnych vlastnostní umývajte poháre ručne. Niektoré umývačky riadu zanechávajú na skle povlak, ktorý ovplyvňuje tvorbu peny a rovnako aj chuť či arómu piva. Používajte jemné umývacie prostriedky, ktoré nie sú príliš agresívne, prípadne špeciálne prostriedky na pivné sklo. Ak ste detailisti, môžete si vyčleniť na pivné poháre samostatnú špongiu, takže poháre nebudú prichádzať do styku zo zvyškami iných nápojov. Poháre nechávajte vyschnúť na vzduchu, neutierajte utierkou. Z nej sa totiž môžu uvoľňovať čiastočky prachu či tkaniny, ktoré tiež ovplyvňujú tvorbu peny. Takto si ochránite aj poháre so strieborným či zlatýmlemovaním, prípadne s tlačeným logom pivovaru.

 

Stiahnuť tlačovú správu.
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Súkromie - potvrdenie *

Vitajte v Prešporskej pivotéke, v e-shope so skvelými pivami.

Prehliadaním týchto stránok prehlasujem, že som starší ako 18 rokov.