Desaťročie slovenského pivovarníctva 1998-2008 I. / Autor: Dalibor Hanzel.

Pridané: 9.4.2018 16:10:18 Počet zobrazení: 3446

09 Apríl 2018

Prebraté zo zdroja: pivni.info

Za posledných 10 rokov sa toho na slovenskej pivnej scéne udialo mnoho (bohužiaľ to boli udalosti zväčša negatívne) s ktorých prehľadom by som sa s Vami rád podelil. Môžete si povedať, že vás pivovarníctvo na Slovensku nezaujíma – ale oponoval by som vám tým, že 75 rokov spoločného štátu výrazne ovplyvnilo aj dianie u nás. A v neposlednom rade by som týmto článkom chcel poukázať na rozdielnosť pivného vývoja v našich krajinách.

Dnes by som sa chcel venovať pivovarom priemyselným. Venovať sa do podrobností majetkovým vzťahom je prakticky nemožné, nakoľko skoro v každom pivovare majitelia prichádzali, odchádzali, menili sa sro-čky na akciovky......

 

Týmto článkom chcem predovšetkým podať informácie a vykresliť obraz o tom čo sa za posledných 10 rokov u nás udialo na poli piva, takže to pravdepodobne bude na úkor „čtivosti“ ale inak to asi nejde :).

 

Dlhé roky sme „Čechom“ kazili množstvo vypitého piva za rok na osobu ( po rozdelení sa to ukázalo :)). Ale spoločné roky mali za následok aj to, že na Slovensku vzniklo viacero nových pivovarov. Topoľčany (1964), Rimavská Sobota (1966), Hurbanovo (1967), Veľký Šariš (1968), Banská Bystrica (1971), Trnava (1974) - uf, v podstate skoro polovica pivovarov funkčných v roku 1998...

 

Ale čas priniesol situáciu, ktorá by sa v roku 1998 javila ako zo zlého sna, bohužial, dnes v roku 2008 už krutá realita...

 

V roku 1998 pôsobili na Slovensku nasledovné pivovary: Stein Bratislava, Horden Trnava, Konbier Ilava, Popper Bytča, Martiner Martin, Tatran Poprad, Starý Prameň Michalovce, Gemer Rimavská Sobota, Steiger Vyhne, Urpín Banská Bystrica, Topvar Topoľčany, Šariš Veľký Šariš, Corgoň Nitra – áno počítate správne ešte v roku 1998 pôsobilo na slovenskej pivovarníckej scéne 13 pivovarov!

 

Rok 1999 priniesol koniec pre pivovar v Michalovciach, ktorý neustál konkurenciu doma a po zavedení vysokého dovozného cla na pivo na Ukraine, kam smerovala väčšina produkcie (až 70% zo 100 tis. hl. ročne). Paradoxne michalovčania neboli patrioti a pili radšej iné značky. Pritom kvasničák v pivovarskej bol jedna báseň (osobná skúsenosť)

 

V roku 2000 dodýchala Ilava, ktorá podľahla vďaka „dobrému“ podnikateľskému vedeniu.... Tentoraz ale slovenských majiteľov. Mimochodom fľaškové pivo Konbier, ktoré sa vozilo aj k nám do Nového Mesta nad Váhom, nebolo podľa mojich spomienok najhoršie. Dnes pivovar „žije“ z výroby limonád...Nasledujúce 2 roky boli na pivovarskej scéne vcelku pokojné, ale rok 2003 priniesol koniec až 2 pivovarom – Horden Trnava a Martiner Martin. Zatiaľ čo prvý menovaný neustál konkurenciu (obľúbená to vetička) druhému sa dostalo tej cti prispieť k zefektívneniu výrobného procesu firmy Heineken Slovensko...

 

Tento pivovarnícky moloch, ktorý vstúpil na Slovensko prostredníctvom hurbanovského pivovaru v roku 1995 a časom pod svoje krídla pribral pivovary v Nitre (1997), Martine (1999) a Rimavskej Sobote (1999) (kúpené od slovenských majiteľov, ktorí ich sprivatizovali za babku vďaka správnemu politickému kabátu) sa spočiatku prezentoval ako záchranca pivovarníctva na Slovensku – však v spomínanom roku 2003 odhodil svoju masku a zavieral a zavieral – pardon zefektívňoval a zefektívňoval. Na to doplatili v roku 2005 pivovar v Nitre a v roku 2006 aj pivovar v Rimavskej Sobote (pritom oba s výstavom viac ako 550 tis hl/rok)..... Takže v súčasnosti zostal „záchrancom“ k dispozícii len pivovar v Hurbanove.Inak dostala sa mi do uší aj informácia o tom, že výhľadovo sa prevedie výroba do maďarského Šoproňa... Veď efektivita nadovšetko – ale uvidíme.

 

No a zatiaľ posledná vlna zatvárania prebehla koncom roku 2007, keď svoje posledné pivo vystavil pivovar Stein v Bratislave. Po tom čo pivovar zobrala hrobárovi z lopaty skupina slovenských podnikateľov a ako tak ho dala dohromady – ho neskôr predala developerskej firme z Luxemburska ktorá mala skôr zálusk na pozemky v lukratívnej lokalite ako na dobré slovenské pivo. Veď načo je hlavnému mestu pivovar, že? Prachy sú prachy.....

 

Býva zvykom, že zhorená budova sa dá rýchlejšie a ľahšie zbúrať – preto vcelku zaujímavo vyznela začiatkom leta informácia o požiari v areáli pivovaru...

 

V istom stave klinickej smrti je od konca roku 2007 aj pivovar v Poprade, keď ten svoju výrobu dočasne prerušil kvôli rekonštrukcii ( podobne ako Podkováň) a pivo sa zatiaľ v obmedzenom sortimente varí v niektorom z poľských pivovarov.Bohužiaľ čo sa týka obnovenia výroby som skeptický. Bodaj by som sa mýlil...

 

Takže ak ste so mnou počítali, dnes „plnohodnotne“ varí na Slovensku už len 6! Z pôvodných 13 pivovarov – Bytča, Vyhne, Banská Bystrica, Šariš, Topoľčany a Hurbanovo.


Na záver ešte pár informácií o pivovaroch fungujúcich:

Popper Bytča v podstate jeden z posledných 2 pivovarov so slovenským kapitálom. Firma KKcompany ( jedným z majiteľov je aj pán Konárik) vlastniaca tento pivovar mala v minulosti aj podiely buď priamo alebo prostredníctvom pána Konárika aj v pivovaroch Martin, Gemer a Ilava – ktorých osud bol spomenutý vyššie.

 

V princípe ide o životaschopný pivovar, ktorý produkuje podľa mňa veľmi dobré pivo Popper a Palatín. Ako nízkonákladovú značku si ponechali Konbier

 

Urpiner Banská Bystrica – druhý z pivovarov so slovenským kapitálom. Po dlhom vládnutí pána Čupku, ktorý o pive moc nevedel, ale k podniku ľahko prišiel po politickej línii za 330 mil Sk - ktoré však nikdy banke nevrátil, skončil pivovar v konkurze, z ktorého sa dostal v roku 2006 a dnes značka Urpiner patrí k slovenskej špičke, o čom svedčí aj viacero ocenení – napr. aj z pivných slávností v Tábore v roku 2008.

 

Steiger Vyhne – pôvodne vlastnený slovenským kapitálom, nedávno do pivovaru vstúpila zahraničná – anglická firma Endemit spolu s českou pivovarníckou skupinou PMS Přerov. V súčasnosti pivovar varí aj pivo značky Stein za uzavtvorený pivovar v Bratislave. Kvalitu piva by som nazval veľmi kývavou od špičkovej až po niekedy veľmi podivnú...... V pivovare sa produkujú značky Steiger, Hell, Sitňan, Kachelman a licenčne Stein a Grošák.

 

Šariš a Topoľčany – tieto dva pivovary patria pod krídla gigantu SABMiller. Práve Topvar bol jeho poslednou akvizíciou v roku 2006. Pivá týchto pivovarov sa vyznačujú veľkou unifikovanosťou – typické Eurobeery. Značky: Topvar, Šariš, Smädný Mních – licenčne Kozel a Gambrinus.

 

Zlatý Bažant Hurbanovo – v súčasnosti sa v ňom varia všetky pivá vrátane značiek z Heinekenom uzatvorených pivovarov – čo obnáša značky: Zlatý Bažant, Corgoň, Kelt, Gemer, Martiner a licenčne aj Starobrno – pričom všetky produkty by som nazval taktiež Eurobeery.Ale aby som prvú časť o priemyselných pivovaroch nekončil príliš skepticky – v poslednom desaťročí vznikol na Slovensku aj jeden nový pivovar - v roku 2007. Nejedná sa o žiadneho giganta – jeho ročný výstav sa pohybuje podľa odhadov niekde okolo 10-15 tis hl. ročne.

 

Tým pivovarom je Starotopoľčiansky pivovar v Nemčiciach asi 5 km od Topoľčian. Podľa rôznych informácií by mal byť v pivovare aktívny aj bývalý zamestnanec Topvaru, ktorý po jeho angažovaní SABMiller-om inicioval vznik pivovaru síce malého – ale vďaka aj zaň.

 

Ako ste sami mali možnosť vidieť, totiž čítať, situácia na slovenskej priemyselnej pivovarníckej scéne je viac ako smutná..... Prakticky nulová možnosť výberu, fádnosť chutí a značiek, posilovanie gigantov na úkor menších – to je bohužiaľ realita, s ktorou sa slovenský pivár musí zmieriť. Pivár - nie konzument, tomu je to totiž jedno, hlavne, že sa hlava točí......Nabudúce sa pozrieme bližšie na slovenskú minipivovarnícku scénu (ale ani tu si ilúzie nerobte).

 

Zdroje: Internet, Obchodný register SR, vlastné skúsenosti

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Súkromie - potvrdenie *

Vitajte v Prešporskej pivotéke, v e-shope so skvelými pivami.

Prehliadaním týchto stránok prehlasujem, že som starší ako 18 rokov.