História pivných pohárov

Pridané: 9.4.2018 16:10:20 Počet zobrazení: 14585

09 Apríl 2018

Krígle a klasické pollitrové poháre majú v našich končinách pri podávaní piva prevahu. Postupne sa však objavujú aj iné tvary pohárov, ktoré výborne dopĺňajú štýl, chuť a arómu rôznych druhov piva. Vďaka tomu si konzument vychutná tento perlivý nápoj naozaj štýlovo a s plnou vôňou aj chuťou. Pivné poháre jednoducho prešli dlhú cestu od cínových džbánov, keramických pohárov až po elegantné a rozmanité sklenené výtvory. Pri niektorých môžeme hovoriť dokonca o originálnych dizajnových kúskoch.

V minulosti zvykli krčmy podávať pivo v cínových džbánoch zakrývajúcich kal a sediment v pive. Potom nastúpila móda čírych pív, ktoré vynikli práve v priezračných pohároch. Dnes sa v skle podávajú takmer všetky pivá, vrátane tých kalnejších s kvasinkami. Tie v nich totiž udržiavajú špecifickú chuť a arómu,“ uviedol Peter Blahút z Prešporskej pivotéky.


Prvý masovo vyrábaný sklenený pohár sa začal distribuovať s rozvojom pivovarníctva v dvadsiatych rokoch 19teho storočia. Postupne sa menil nielen jeho tvar, ale aj farba. Mliečne sklo nahradilo priesvitné, dominoval tvar klasického krígľa. V 60tych rokoch však tento prekonal krízu, pretože konzumenti začali uprednostňovať ľahšie a rovnejšie poháre.


Dnes existuje množstvo rôznych tvarov pohárov, ktoré z pitia piva urobia ozajstný rituál. Najmä Belgicko, kolíska piva, má veľkú tradíciu v originálnych pohároch. K takmer každému druhu či značke totiž patrí aj iný výtvor. Ten môže do veľkej miery ovplyvniť chuť a arómu nápoja.


„Pivári, ktorí holdujú rôznym druhom pív, by mali vo svojej kuchyni nájsť miesto aspoň pre kalich, tradičný úzky pilsner pohár a pohár v tvare tulipánu. Keď k nim pridajú klasický vínový pohár, majú základnú výbavu napríklad na trapistické aj pšeničné pivá, portery, svieže ovocné pivá alebo lambic,“ dodáva Peter Blahút.


Legenda o vzniku jedného z najznámejších pohárov - Pauwel Kwak
Žiadny pohár na ale nie je tak osobitý, ako karafa v tvare presýpacích hodín piva Pauwel Kwak. Je vytvorený podľa starodávnych "pohárov na rozlúčku" , ktoré sa používali časoch konských dostavníkov. Pri hostinci sa mohol jazdec z takéhoto pohára napiť bez toho, aby zosadol a po napití si ho mohol zasunúť do strmeňa. Pauwel (Pavol) bol legendárny krčmár, ktorý sa preslávil svojim silným pivom s dlhou trvanlivosťou. Slovo Kwak pritom pomenováva vypaseného muža s telom v tvare kvapky, ktorý vystihuje aj tvar tohto pohára.

Základné druhy pivných pohárov


Flute / Flautový pohár

Elegancia štíhlych pohárov na stopke našla svoje uplatnenie aj pri niektorých druhoch piva. Dlhé a úzke telo pohára zabezpečí, aby sa okysličenie z piva nestrácalo príliš rýchlo a zároveň poskytuje dlhotrvajúce živé bublinkovanie. Stopka pivného poháre býva o niečo kratšia, ako pri pohároch na šampanské, nie je to však pravidlom.

Výhody: úzky tvar zvýrazňuje bublinkovanie a uvoľnuje z piva viac intentzívnej arómy.

Pre pivá: Lambic, Bock, Flanders Red Ale, Euro Strong Lager, Czech Pilsener


Goblet / Kalich
Sú často malými umeleckými dielami. Niekedy sú zabrusované, okraj lemuje zlatý alebo strieborný pásik, pri mohutnejších pohároch býva stopka pohára inšpirovaná sochami. Tento typ pohára môže byť navrhnutý tak, aby udržal približne 2cm penu. Dokáže to vďaka ryhovanému dnu pohára, ktoré neustále uvoľnuje bublinky. Výsledkom je stála pena, ktorá poskytuje dokonalý pôžitok zo špecifickej arómy a chuti piva.

Výhody: potešenie pre oko, stále bublinkovanie a vytváranie peny; kalichovitý tvar pohára so širokým hrdlom umožňuje vychutnať si pivo plnými dúškami.

Pre pivá: Belgian Strong Dark Ale, Berliner Weissbier, Dubbel, Quadrupel (Abt), Tripel.


Mug / Krígeľ
Ťažký, pevný a veľký pohár s rúčkou je možné vidieť v mnohých tvaroch a veľkostiach. Najpríjemnejšou časťou spoločného pitia je pri týchto pohároch štrngnutie, ktoré je intenzívnejšie a prebieha s väčšou istotou vzhľadom na robustnosť pohára.

Výhody: jednoducho sa z neho pije, obsiahne veľké množstvo piva.


Pre pivá: Cream Ale, Czech Pilsener, English India Pale Ale (IPA), English Porter a Stout, American Stron Ale, Irish Dry Stout, Smoked Beer.


Tulip / Tulipánový pohár
Pohár na stopke tvaru tulipána, pri ktorom bacuľaté telo s vypuklým vrchom pohára zvýrazňuje a udržuje penu. Sympatický tvar pohára spolu s postupným penením vytvára vizuálny aj chuťový zážitok.
Výhody: zachytáva a zvýrazňuje arómu, podporuje a udržiava veľkú penovú čapicu.


Pre pivá: Belgian Dark Ale, Belgian IPA,Belgian Pale Ale, Flanders Oud Bruin, Flanders Red Ale, Gueuze, Lambic - Fruit.


Pilsner, Pokal
Typicky vysoký, štíhly pohár v tvare trúbky, ktorý zachytí šumiace bublinky a nezameniteľnú farbu piva typu Pilsner. Popri tom udržiava i jeho penu. Pokal je európsky pohár Pilsner so stopkou.
Výhody: zvýrazňuje farbu, čistotu a karbonizáciu piva; udržiava penu a podporuje prchanie aromatických látok.

Pre pivá: Red Lager, American Malt Liquor, Euro Pale/Dark/Strong Lager, Bock, Czech Pilsener, Doppelbock, Low Alcohol Beer, Witbier.

Archív tlačových správ uverejnených Prešporskou pivotékou.

Kontakt pre ďalšie informácie:
silvia.nagyova@presporskapivoteka.sk
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Súkromie - potvrdenie *

Vitajte v Prešporskej pivotéke, v e-shope so skvelými pivami.

Prehliadaním týchto stránok prehlasujem, že som starší ako 18 rokov.