Pivo pijeme čoraz menej / Autor: Martin Mitošinka

Pridané: 9.4.2018 16:10:18 Počet zobrazení: 3222

09 Apríl 2018

Prebraté zo zdroja: pluska.sk

Nechutí nám alebo je drahé? V každom prípade sa na Slovensku vyrába i pije čoraz menej piva. Kým v roku 2002 vyrobili slovenské pivovary 4,85 milióna hektolitrov piva, v minulom roku to bolo už len 3,265 m i l i ó n a hektolitrov, čo znamená pokles o celú tretinu.

Pred ôsmimi rokmi vypil priemerný Slovák ročne 94 litrov piva. Pivovarníci vtedy ohlasovali „útok na stovku“. Realita ich však šokovala. V minulom roku sa u nás vypilo len 78 litrov piva na osobu. Tomu zodpovedá aj situácia vo výrobe zlatistého moku. „Je to škoda, lebo výrobné kapacity máme stavané na 5,5 milióna hektolitrov. Ranou pre pivovarníkov bolo zdvojnásobenie spotrebnej dane na pivo v roku 2003 a odvtedy to ide dole z kopca,“ hovorí výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Roman Šusták. Pokles vo výrobe pokračuje podľa neho aj tento rok. „Jún bol už lepší. Môže za to teplejšie počasie i účasť našich futbalistov na majstrovstvách sveta. Celospoločenskú krízu však stále výrazne cítime,“ dodáva.


Ostanú len dva pivovary?

Malí výrobcovia piva združení v Asociácii nezávislých pivovarov Slovenska upozorňujú na to, že trh s pivom je deformovaný silným zastúpením dvoch veľkých pivovarov. „Doménou týchto dvoch pivovarov, ktoré ovládajú 80 percent trhu, je výroba takzvaného europiva,“ hovorí predseda asociácie Ľubomír Vančo. „Ak to takto pôjde ďalej, na Slovensku ostanú len dva pivovary a jedna chuť piva,“ myslí si Vančo.


Viac ide desiatka a pivo vo fľaši

Správanie konzumentov piva sa za posledné roky zásadne zmenilo. Kým pred desiatimi rokmi tvoril podiel dvanástky až 75 percent na trhu, dnes sa predá z dvanástky len každé piate pivo. Dôvodom je nižšia cena i nižší podiel alkoholu. Zaujímavosťou je vzrastajúca obľuba piva v plechovke. V roku 2005 tvorili plechovky len päť percent z vyrobenej kapacity, dnes je to 12 percent. Zmena je aj v pomere čapované verzus fľaškové. Pred pár rokmi bol tento pomer vyrovnaný.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Súkromie - potvrdenie *

Vitajte v Prešporskej pivotéke, v e-shope so skvelými pivami.

Prehliadaním týchto stránok prehlasujem, že som starší ako 18 rokov.