Tripel Karmeliet

Tripel Karmeliet

Špeciálne pivo vyrábané z troch druhov zŕn: jačmeňa, pšenice a ovsa.

2,75 € s DPH

Jeden z belgických kláštorov blízko Dendermonde údajne varil pivo z troch druhov zŕn, čo inšpirovalo pivovar Bosteels k uvedeniu podobne pripravovaného piva na trh v roku 1997. Jačmeň, ovos a pšenica sa varia v surovom aj zosladovanom stave a pivo je silne korenené, čo vytvára zaujímavú komplexnú chuť. Zo pšenice pochádza "ľahké telo" a príchuť po sladkom citróne, od ovsa smotanová pena a zo všetkých ingrediencií dohromady korenené a suché zakončenie.

 

Hodnotenia:

RateBeer.com, Beeradvocate.com

 

RateBeer 50 najlepších pív Belgicka 2010 - 22. priečka

Beeradvocate - Top 100 svetových pív

Beeradvocate - Top 50 belgických pív

Typ piva: Abbey tripel
Objem: 33cl
Obsah alkoholu: 8,4%
Stupňovitosť: 19,8°
Optimálna teplota pri nalievaní: 6-9 °C
Výrobca: Brouwerij Bosteels
Buggenhout, Belgicko
Zdroj popisu: M. JACKSON: Pivo
(Fortuna Print, Praha 2001)

, 5.1.2012 14:01:38

Z ponuky belgickych je momentalne toto moje najoblubenejsie. Uvidim k comu sa moje chutove pohariky dopracuju casom :)

Re: Mutne pivo?

, 11.12.2009 15:03:27

Sediment/usadenina v pive sa pri belgických pivách vyskytuje dosť často. V ponuke pivotéky je väčšina pív nepasterizovaná a nefiltrovaná, receptúry sa držia pôvodných výrobných procesov. Výsledok je ten, že pivovary vyrábajú tzv. \"bottle fermented beers\", t.j. také, ktoré prechádzajú poslednou fermentáciou priamo vo fľaši. Usadeniny sú u niektorých viac alebo menej badateľné. Po doterajšom pozorovaní priamo v pivotéke môžem povedať, že záleží aj od toho, ako dlho sa pivo skladuje v jednej polohe. Ak je fľaša dlhšie položená v krabici a na polici bez výraznejšieho \"mixovania\", usadeniny sa uložia na spodku fľaše do akejsi škrupinky, ktorá sa rozpustí po výraznejšom potrasení fľašou. Niekedy sa však tieto usadeniny nestihnú do tejto \"škrupinky\" usadiť a tvoria citlivejšiu vrstvu na spodku fľaše, ktorá ľahšie zakalí pivo pri manipulácii. Musím však podotknúť, že u väčšiny pív sa odporúča pri nalievaní posledným pivom vo fľaši trochu zamiešať a až potom doliať do pohára práve kvôli sedimentu, ktorý dotvára chuť a charakter piva. Tento sediment obsahuje najviac prospešných látok (najmä vitamín B) a je tvorený prevažne kvasinkami, ktoré dokonali svoje dielo. Je však na každom konzumentovi, či má rád kvasinkovú chuť a tieto kvasinky rozmieša, alebo nechá v malej vrstve na dne fľaše a pije tak čírejšie pivo. Mimochodom, číre pivo je \"vynález\" posledných desaťročí, keď veľké spoločnosti vyvinuli procesy filtrovania piva, aby bolo pivo číre a pravdepodobne budilo tak efekt kvality a čistoty výroby. Nečudo, že sa tieto pivá označujú ako \"mŕtve\", drvivá väčšina prospešných látok je z nich vyfiltrovaná. rnrnO tejto téme pridávam aj dva linky, ktoré sa mi podarilo vygoogliť a prinášajú niektoré doplňujúce informácie: Sediment v pive - obávať sa ho? (konkrétne druhý odstavec): http://www.beermad.org.uk/writings/belgianbeer Ako je to so sedimentom pri nalievaní piva (najmä bod 4 - bottle fermented beers: http://www.howtodothings.com/food-and-drink/a4700-how-to-pour-beer PS: Pre istotu som si jedného Tripel Karmelieta s takýmto sedimentom (v pozliepanej forme sedimentu vo fľaši to na začiatku naozaj vyzerá hrozivo) nalial a vypil. Po naliatí sa sediment rozpustil a pivo chutilo tak, ako si ho pamätám od prvej ochutnávky. Pri trapistických pivách robených mníchmi sa stáva, že sa na dne pív a po naliatí aj v pohári nachádzajú aj hrubšie častice. Je to dané tiež tradičným procesom výroby, ktorý mnísi dodržiavajú. Ak náhodou nebolo pivo podľa Vás v poriadku (bolo kyslé, malo divnú pachuť), pri ďalšom nákupe ma prosím na to upozornite. Určite to nejak napravíme.

Mutne pivo?

, 10.12.2009 23:01:50

Dobry den, chcem sa opytat, ci je normalne, ze v tomto pive (ak dlhsie stoji inak cirom), plavaju ciastocky - aj pol centimetra velke a pivo je po prevrateni hore dnom zachvilocku mutne. (pivo som kupoval u vas 2 dni dozadu)

Nový komentár

* (Povinné)

Alternatívne produkty

Prihlásenie

Súkromie - potvrdenie *

Vitajte v Prešporskej pivotéke, v e-shope so skvelými pivami.

Prehliadaním týchto stránok prehlasujem, že som starší ako 18 rokov.