Belgicko opäť potvrdilo pozíciu svetového pivného šampióna

Pridané: 9.4.2018 16:10:20 Počet zobrazení: 12367

09 Apríl 2018

Siedmy raz potvrdilo Belgicko, že sa právom nazýva kolískou pivovarníctva. V prestížnej celosvetovej súťaži pivných fanúšikov na stránke Ratebeer.com získalo ocenenie "Najlepšie pivo na svete" pivo Westvleteren 12 z trapistického kláštora Saint Sixtus. Získalo najviac bodov spomedzi viac ako 4,5 milióna hlasov vyberajúcich zo 180 000 pív od 13 000 pivovarov. Okrem Westvleteren 12 sa v prvej desiatke najlepších pív umiestnilo ďalšie belgické trapistické pivo Rochefort Trappistes 10, bodovali aj Rochefort Trappistes 8 a St. Bernardus Abt 12. Tieto môžu priaznivci piva ochutnať aj na Slovensku.

Z Belgicka pochádza množstvo netradičných pivných druhov, ktoré svojou rozmanitosťou a odlišnosťou od našich pív často prekvapia. V tejto malej krajine sa vyrába až 800 druhov piva, medzi najznámejšie a najlepšie patria práve pivá z kategórie trapistických, medzi ktoré patrí aj víťazný Westvleteren 12. Viac ako 70 druhov belgických pív pritom môžu ochutnať už aj slovenskí priaznivci," priblížil Peter Blahút z Prešporskej pivotéky.


O súťaži RateBeer Best 2013
Ide o najväčšiu pivnú súťaž na svete. Celosvetové hlasovanie prebiehalo na stránke ratebeer.com, ktorá bola založená v roku 2000. Je na nej zaregistrovaných viac ako 180 000 pív pochádzajúcich z 13 000 pivovarov. Pivá hodnotili skúsení a zanietení pivári z celého sveta, čo zaručuje medzinárodný charakter súťaže a rovnako jeho objektívne výsledky.

 

Belgicko je kolískou piva
Belgicko je známe tradíciou a históriou výroby piva. Od stredoveku sa tu rozvíjali postupy a receptúry varenia. Dodnes pretrvalo takmer 190 pivovarov, v ktorých sa varí viac ako 800 druhov piva. Medzi najznámejšie patria tzv. „trapistické“ pivá, ktoré sa aj dnes varia podľa tradičných receptúr za múrmi kláštora trapistami - mníchmi žijúcimi v prísnom mužskom ráde. Existuje už iba 7 takýchto kláštorov, z toho 6 sa nachádza v Belgicku, medzi nimi aj Westvleteren, a 1 v Holandsku. Prvé trapistické pivo, ktoré sa začalo distribuovať aj mimo mníšskej komunity bolo Westmalle v roku 1861. Odvtedy si tieto pivá udržiavajú kvalitu a priazeň tých pivárov, ktorí dokážu oceniť a vychutnať si špecifické pivá s tradičnou výrobou a špičkovou kvalitou. Ide o značky Achel, Chimay, Orval, Rochefort, Westmall, Westvleteren a holandský Koningshoeven. Väčšinu z nich môžu nájsť aj slovenskí priaznivci piva v prvej online pivotéke na Slovensku – Prešporskej pivotéke.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Súkromie - potvrdenie *

Vitajte v Prešporskej pivotéke, v e-shope so skvelými pivami.

Prehliadaním týchto stránok prehlasujem, že som starší ako 18 rokov.